Pellet Press Andritz Paladin 1600

Sold
Pellet Press Andritz Paladin 1600
Specifications
| Manufacturer | Andritz---Simon-Heesen |
| Model | Paladin 1600 D / 210 HRV |
| Condition | Used |
| Stock Number | PRE-AND-P1600-0087 |
| Motor capacity in kW | 160 kW |
| Suitable for Biomass & Recycling | No |
| Capacity in ton/per hour | 10-15Biomass: 3 |
| Innerdiameter die | 850 mm |
| Die track | 210 mm |
| No. of rollers | 2 |

