Pellet Press Andritz V3-75

Pellet Press Andritz V3-75
Contact us for price
Description
The refurbished Andritz V3-75 pellet press is a versatile and efficient machine suitable for biomass, recycling, and animal feed applications. The machine is equipped with a 37 kW motor and has a production capacity of less than 1 ton per hour for biomass and recycling products, and up to 5 tons per hour for animal feed.
This pellet press features an internal die diameter of 350 mm and a die track width of 80 mm. The machine is equipped with 3 fluted rollers and a manual roller adjustment system for reliable and consistent pellet production.
The press is fitted with a normal steel door. In addition, the rotor has been fitted with new bearings and seals, the electric motor has new bearings, and the machine is supplied with new SKF V-belts.
The Andritz V3-75 offers a compact and dependable solution for small-scale pellet production across multiple industrial applications.
Specifications
| Manufacturer | Andritz-Simon Heesen |
| Model | V3-75 |
| Year | 1998 |
| Condition | Refurbished |
| Serial Number | A26/2691 Order No: 801-A-007 |
| Stock Number | PRE-AND-V3.75-0110 |
| Suitable for Biomass & Recycling | yes |
| capacity in ton/per hour biomass & recycling | <1 |
| Capacity in ton/per hour animal feed | <5 |
| Motor capacity in kW | 37 kW |
| Innerdiameter die | 350 mm |
| Die track | 80 mm |
| No. of rollers | 3 |
| Year of reconditioning | 2024 |




